top of page
info4876327

Strukturált fény technológia - Hogyan alkot képet egy intraorális szkenner?Amikor 3D képalkotásról


Amikor 3D képalkotásról van szó, többféle technológia is alkalmazható, de nem véletlen, hogy a digitális intraorális szkennerek az úgynevezett ‘strukturált fény’ technológiával működnek. Ha már ismerjük egy-egy szkenner sebességét, pontosságát, precizitását, akkor érdemes megérteni azt is, ezek a tulajdonságok milyen alkalmazott technológia eredményei. 


Mi az a ‘strukturált fény’ technológia’?

Ezt a 3D képalkotási technológia úgynevezett strukturált fényt alkalmaz, pontosabban kék vagy fehér fényt. Eszerint egy nagy felbontású projektor fény kibocsátásával mintahálót vetít a szkennelt felületre, azaz fogakra és környező szövetekre, majd a visszavert fénysugaraknak a szkennelt felülethez viszonyított torzulását méri. Végül egy kamera több ezer fotóban rögzíti és beolvass a felvételt. Finoman kalibrált gépek, így az intraorális szkennerek apró részleteket, pontos méreteket képesek leképezni.

Ez típusú szkennelés nem igényel fizikai kapcsolatot, tehát a készülék nem érinti a szkennelt felületet, azonban néhány szkennernél fontos lehet, hogy az majdhogynem érintkezzen a felülettel, de semmiképpen se legyen távol tartva a fogfelszíntől, mert az megnehezíti a pontos képalkotást.


Intraorális Szkenner Készülék Belülről
Forrás: ResearchGate

Mi történik a felvétellel a szkennelés után?

Az elkészült felvétel 3D fájllá alakítása a szkennelő szoftver feladata. A lenyomat útja ezután már jól ismert: továbbítható a fogtechnikai labornak, vagy elmenthető a felhőbe.



3D Nyomtatás a Fogászatban
Forrás: Aranca


Milyen előnyökkel jár egy strukturált fény technológiával működő szkenner?


  1. Gyors és magas pontosságú lenyomat

  2. Teljes mezős szkennelés

  3. Részletszintek, mélység meghatározása

  4. Könnyen feldolgozható lenyomati fájl


Cikk forrás:


10 views0 comments

Comentários


bottom of page